روی ایران ازدواج دانشگاه روزنامه ایران

روی: ایران ازدواج دانشگاه روزنامه ایران آدم ربایی ماموران پلیس سرقت جنایت

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی اثر کم شدن قیمت سود بر تقاضای مسکن

یک کارشناس مسکن رابطه کم شدن قیمت سود سپرده‌های بانکی وتحولات بازار مسکن را تشریح کرد. 

اثر کم شدن قیمت سود بر تقاضای مسکن

اثر کم شدن قیمت سود بر تقاضای مسکن

عبارات مهم : بازار

یک کارشناس مسکن رابطه کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی وتحولات بازار مسکن را تشریح کرد.

حمید یاری در گفت وگو با مهر گفت: دوره اخیر رکود در بخش مسکن و ساختمان را می توان یکی از طولانی ترین دوره ها به شمار آورد که علل متفاوتی جهت آن شمرده شده است هست، از کم شدن قیمت ازدواج و تشکیل خانوار تا تولید مازاد مسکن و بیش از حد نیاز در 10 سال گذشته، مسکن مهر، رکود جهانی و…. ولی شاید بتوان یکی از بااهمیت ترین این دلایل را مثبت شدن قیمت سود واقعی (تفاوت بین قیمت سود اسمی سپرده های بانکی و تورم) دانست که باعث شد هم خریداران مصرفی مسکن خرید خود را به تعویق بیندازند و هم متقاضیان سوداگری و سفته بازان مسکن، بازار بانکی (سپرده گذاری) را بازار جالب تری جهت سرمایه گذاری بدانند.

اثر کم شدن قیمت سود بر تقاضای مسکن

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی باعث می شود بازار مسکن رونق بگیرد یا خیر، اظهار کرد: به طور کلی کم شدن قیمت سود بانکی از یک سو با کم کردن هزینه های تولید، قیمت تمام شده است مسکن را تحت تاثیر قرار خواهد داد که به آن «اثر تولیدی» بخش مسکن گفته می شود و از دیگر سو مسکن به عنوان یک دارایی سودآور و حافظ ارزش پول به عنوان یک بازار رقیب جدی جهت منابع سپرده گذاران مطرح می شود که همان «اثر سفته بازی» است.

این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: نتیجه های تجربی به دست آمده از پردازش مدل های اقتصادسنجی جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که متغیر قیمت سود واقعی بانکی با سرمایه گذاری رابطه منفی دارد؛ ولی حساسیت سرمایه گذاری نسبت به تغییرات قیمت بهره پایین هست. به این معنی که تغییرات قیمت سود بانکی بر تصمیم جهت سرمایه گذاری در کشور عزیزمان ایران مهم هست، ولی درصد تصویر العمل به عوض کردن آن پایین است.

یک کارشناس مسکن رابطه کم شدن قیمت سود سپرده‌های بانکی وتحولات بازار مسکن را تشریح کرد. 

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران با توجه به درجه ریسک گریزی خود، دارایی هایشان را در بازارهای متفاوت سرمایه گذاری می کنند، اظهار کرد: در شرایطی که قیمت بازده یک بازار کم کردن پیدا کند، سرمایه ها از آن بازار خارج و به بازارهای رقیب کوچ می کنند. با توجه به شاخصه های بازار مسکن، به نظر می رسد با کم کردن بازده سیستم بانکی و کم شدن قیمت سود سپرده ها، سرمایه ها از این بازار خارج و به بازارهای زمین، مسکن، ارز و… وارد می شوند.

یاری با اشاره به بررسی تاریخی واکنش‌ها متغیرهای بخش مسکن ادامه داد: این بررسی ها نشان می دهد هنگام کم شدن قیمت سود بانکی، منابع خارج شده است از بانک ها در صورتی که وارد بخش مسکن شوند، در ابتدا به دنبال تقاضای سرمایه ای هستند و تقاضای مسکن را از این بعد جنبش می کنند، سپس تقاضای مصرفی جنبش می شود.

یاری تاکید کرد: البته بسیاری از این اظهارنظرها راجع به رابطه تقاضای مسکن با کم کردن سود سپرده، از دید تئوریک قضیه است ولی از نظر اجرایی می بینیم که تاکنون اتفاقات اخیر در بازار پولی کشور تاثیر محسوسی بر بازار مسکن نداشته است.

اثر کم شدن قیمت سود بر تقاضای مسکن

واژه های کلیدی: بازار | اقتصاد | اقتصاد | سود بانکی | سود سپرده | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog